Szczygło: polscy żołnierze pojadą do Czadu

Dodano:
Polscy żołnierze dołączą do planowanej wojskowej misji pokojowej Unii Europejskiej w Czadzie, w Afryce Środkowej - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla agencji Reutera minister obrony RP Aleksander Szczygło.

"Podjąłem decyzję o rozpoczęciu przygotowań naszych żołnierzy do możliwej misji w Czadzie, która najwcześniej mogłaby zacząć się tej jesieni albo na początku przyszłego roku" - poinformował szef resortu obrony.

Minister Szczygło dodał, że czas rozpoczęcia misji zostanie dopiero ustalony. Według unijnych dyplomatów żołnierze mogliby pojechać do Afryki najwcześniej w październiku - pisze Reuter.

Szef MON już na początku sierpnia informował o możliwości wysłania polskich żołnierzy do Czadu. Poinformował wówczas, że z taką propozycją zwróciła się do strony polskiej Francja. Minister powiedział też, że skład kontyngentu będzie podobny do kontyngentu, jaki Polska wysłała na czas kampanii wyborczej w Kongu, czyli ok. 150 żołnierzy oraz zabezpieczenie logistyczne.

1 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała rozmieszczenie sił pokojowych w Darfurze - ogarniętej konfliktem prowincji Sudanu. W ramach połączonej misji sił pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej - UNAMID ma tam trafić 26 tys. żołnierzy i policjantów. Personel ma w większości pochodzić z państw afrykańskich. Liczebność swoich kontyngentów poszczególne kraje powinny określić w ciągu 30 dni.

Siły Unii Europejskiej w Czadzie - zgodnie z propozycją sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna - zajmowałyby się ochroną ludności cywilnej, pracowników organizacji humanitarnych i tamtejszej misji Narodów Zjednoczonych, dla której wyzwaniem są napływający w coraz większej liczbie uchodźcy z sąsiadującego z Czadem Darfuru.

Minister Szczygło na początku sierpnia podkreślał, że za wysłaniem polskich żołnierzy do Afryki, oprócz stanowiska Rady Bezpieczeństwa, przemawia także zasada solidarności międzynarodowej.

pap, em
Proszę czekać ...

Proszę czekać ...

Proszę czekać ...

Proszę czekać ...